Teamsorli - שיטה להעצמה רגשית ופיתוח מיומנויות חברתיות ומוטוריות

באמצעות כדורי משחק

כשהייתי בן שלוש הגעתי לביקור אצל סבא וסבתא שלי בכפר גלים-בי"ס חקלאי במבואות חיפה ומיד כשהגענו בקשתי מאבי שייקח אותי למגרש הכדורסל.

לקחתי את הכדור בכדרור היישר אל מטרתנו. אנשי כפר גלים כבר ידעו, על פי רעש הכדור, הנכד של טובה וזיגי הגיע.

 

כבר לפני שלושים וחמש שנה, אפילו מעט לפני, לכדור הייתה משמעות מכרעת בחיי משפחתנו. ההתמכרות שלי לכל סוגי כדורי המשחק התעצמה עם השנים ( שיחקתי טניס מקצועני כדורגל, כדורסל מקצועני עד גיל 28 ).

 

התובנה שהכדור הוא כלי ייחודי בעל איכויות מרפאות  בחיי היום יום נחתה עלי לא מכבר עקב עיסוקי המתמשך בפעילות גופנית ספורטיבית טיפולית. הייתי שחקן כדורסל פעיל,

ובו בזמן  אימנתי הן במסגרת חוגים והן במסגרת משרד החינוך. עבדתי עם אלפי ילדים, שהכדור עבורם הוא כרטיס הצלחה.

דהיינו שלתרגול עם כדורים יש השפעה על עתידו של הילד.

 

הכדור הוא למעשה כרטיס הכניסה של הילד אל העולם החברתי.  

עתידו החברתי של הילד מבוסס על 4 סוגי כישורים או יכולות:

א.יכולות מוטוריות . 

ב. יכולות גופניות.

ג. יכולות רגשיות.

ד. יכולות קוגנטיביות.                                                                        

כאן, למעשה נכנסת שיטת Teamsorli כמטודה שמסוגלת לענות על צרכיהם של הילדים בארבעה היבטים מרכזיים שמניתי ולשנות את חייהם מהקצה אל הקצה.

Teamsorli היא שיטה הבנויה על מגוון רחב של כדורים, משמע, הילד נחשף , כמעט, לכל סוגי הכדורים השונים, הוא לומד על השוני ביניהם ואיך ניתן להשתמש בהם ביום יום. סוגי הכדורים, שונים במשקלם, בצורתם, עוביים,במרקמם וכפועל יוצא בשימושם, מאפשרים לילד לפתח יכולות קוגניטיביות שונות שעשויות לשמשו בהמשך, ובנוסף  השימוש בהם ישפיע איכותית על היכולות המוטוריות והגופניות הנרכשות במהלך התרגול.

משחקי הכדור מלמדים לשתף פעולה בין חברי הקבוצה,לתפקד עפ"י מוסכמות וחוקים בלתי משתנים(חוקת המשחק) לדעת לנצח ולהפסיד באופן מכובד.כל אלו הם כלים לפתוח מיומנויות חברתיות שמשחקי הכדור מקנים.                                                   

 

ההגיוון הגדול  של כדורים מאפשר לכל ילד למצוא את הכדור המתאים לו ובאמצעותו לחוות הצלחה דרך בחירתו.ההצלחה מעלה את קרנו בעיני עצמו ומחזקת את בטחונו העצמי, עובדה שמסייעת לו  למצוא את מקומו  בחברה אליה הוא משתייך.

Teamsorli היא תורה שעונה על ארבעת הצרכים המרכזיים בהתפתחותו התקינה של הילד ומתמקדת בסוגים שונים של ילדים:                                             

א. ילדים עם בעיות מוטוריות בסיסיות – סרבול תנועתי, כבדות בתנועה, בעיה במוטוריקה העדינה\ גסה, ילדים עם מוגבלויות מוטוריות שונות.                                       

ב. ילדים עם בעיות גופניות – חולשה בחגורת כתפיים, חולשה באצבעות הידיים, טונוס שרירים נמוך בגפים תחתונות\ עליונות, יציבה לא נכונה.                                         

ג. ילדים עם בעיות מוטוריות וגופניות.                                                                       

ד. ילדים עם בעיות קשב וריכוז.                                                                                

ה. ילדים מוכשרים הן מבחינה מוטורית והן מבחינה גופנית שבאמצעות הכדור ניתן לשפר ולשבח את כישוריהם.                                                                                

ו. ילדים עם בעיות רגשיות ומכשולים נפשיים.                                                            

ז. ילדים עם דימוי עצמי נמוך בין השאר בגלל אי היכולת להצליח במשחקי כדור.                           

ח. ילדים המתקשים להשתלב בחברה בה הם נמצאים, וכתוצאה מכך מתקשים במיומנויות חברתיות בסיסיות.

כפי שאנו רואים, לכדור יש שימוש עם כל סוגי האוכלוסייה – ויש באפשרותו לתרום ולסייע לכל אחד ואחד בדרכו שלו. למעשה, כל ילד מחפש את השתלבותו בחברה בצורה החלקה והטובה ביותר – אחד המדדים המרכזיים למקובלות בחברה הוא משחקי כדור.

ישנם לא מעט  ילדים בעלי בטחון עצמי נמוך שמודעים לחולשתם  ולא מנסים אפילו להשתתף במשחקי הכדור, מחשש שמא ילעגו להם מצב שמלכתחילה מבודד אותם ולא מאפשר להם להיות חלק אינטגרלי  מחברת הילדים הטבעית שלהם.

השימוש במטודת Teamsorli במצבים כאלו מקדם את יכולותיו ובעקבותיהם מקדם את הילד המתקשה בסולם החברתי, מעודד אותו ומכניס אושר לחייו. המודעות לכוחו וליכולותיו החדשות,בהכרח תעלה את בטחונו העצמי, את דימויו העצמי ויתגלה לעיניו עולם אחר של אושר והצלחה ומקומו ישודרג בחברה.

אני מייחד מספר משפטים לגבי התזמון של ראשית העבודה לשיטתי. מומלץ לטפל בילדים החל מגיל טרום ביה"ס, בעיקר לאחר אבחון של רופא והמלצתו להגיש עזרה לילד. הכנה מספקת לפני כיתה א' בכל מיומנויות היסוד הבסיסיות עשויה לסייע לכל ילד ותאפשר לו קליטה קלה יותר וזורמת עם הגעתו מהגן אל ביה"ס.

ילדים שהתפתחותם תקינה אך הסובלים מחולשה גופנית או לחילופין אין מודעות הורית לפעילות גופנית יזכו אצלי להכנה טובה לקראת מטלות ביה"ס גם פיזית וגם חברתית,חשוב מאוד להזכיר כי במהלך העבודה אני מקדיש זמן גם לצד הטיפולי על פי צורך.שיטה זו היא הדרך הטובה ביותר והמובילית ביותר לאותם ילדים.העבודה המדורגת  והשיטתית תחזק את הילד במיומנויות  הפחות טובות ותאפשר לו להרגיש בטוח בעצמו ולחוש כי אינו נופל מהאחרים ומעמדו החברתי יעלה.

הדרכתי וטיפלתי בקשת רחבה של ילדים עם מגוון של צרכים שונים. יתרון השיטה הוא השימוש בכל סוגי הכדורים וההתאמה לכל סוג הילדים.  המגוון הרחב של הכדורים מאפשר לכל ילד לחוות הצלחה בדרך אחרת, ולהרגיש בטוח בעצמו בסביבה בה הוא נמצא.      

מניסיוני בשנים האחרונות, שיטה זו, מסייעת לילדים רבים להגיע להישגים .

אני תקווה שאוכל להעבירה וליישמה כל מקום בעולם בו אפשר לעזור .